Vastu v praxi- redesign pokoje

Vastu v praxi- redesign pokoje

V tomto článku bych Vám ráda představila vastu na názorném příkladu. Představím Vám moji přestavbu = nové rozmístění nábytku v pokoji, který využíváme jako obývací pokoj a studovnu/pracovnu zároveň. Proč jsem se k redesignu rozhodla, co mě k tomu vedlo? Jak dlouho to trvalo a jaké jsou výsledky? Tak na tyto a další otázky dostanete v tomto článku odpovědi.

Bude tomu přibližně rok, kdy jsem měla pár měsíců do státnic. V práci jsem si dala pauzu, abych se mohla naplno věnovat dokončení vysoké školy. Začalo složitý období a mně se vůbec nechtělo nic. Spoustu hodin jsem jen tak trávila u stolu, nic nedělala nebo jen brouzdala na netu, místo toho abych se učila. Pohled z okna mě deptal (koukala jsem z okna přímo na starou cihlovou bytovku, po přírodě ani památky).

A jelikož jsem dělala všechno možné, jen abych se nemusela učit, jednoho dne jsem najednou měla chuť celý pokoj přestavit. Proč vlastně ještě nemám pokoj přestavěný podle principů vastu? Dala jsem se do toho, respektive nejprve jsem sedla k papíru a tužce a začala zjišťovat jaké rozestavění a umístění nábytku vůči světovým stranám bude pro mě nejlepší.

Pokoj PŘED

Řídila jsem se upravenými principy vastu pro západní země. Indický přístup totiž využívá spojení s astrologií neboli džjótišou. Ta je však velmi složitá a velmi se liší od západní astrologie. Proto podle novinářky Kathleen Cox jsem využila pro práci s vastu, proces při kterém se používá určení typu osobnosti dle ájurvédy.

Nejprve jsem tedy zjistila, že můj typ je pitta- oheň. A jelikož stejné, podporuje stejné, bylo pro mě důležité, abych se příliš nezdržovala v jihovýchodním rohu místnosti, jelikož JV je oblastí ohně. Takže tuto část pokoje obsadil psací stůl mého přítele. Pro můj psací stůl jsem pak zvolila oblast jihozápadu, jelikož pokud sedíte na západě a ještě ke všemu tváří k východu přináší to tvořivost, inspiraci a soustředění, což jsem ke své práci a zálibám hodně ocenila a navíc je to znát!

Pokoj PO

Vastu také doporučuje uprostřed místnosti zachovat prázdný prostor, jelikož jde o oblast Bráhmy a toto místo je považováno za posvátný střed.

Těžké věci jako komody, knihovny, skříně, sedací soupravy se pak doporučují umístit na jih nebo na západ, jelikož tyto věci pak slouží jako bariéra k zadržení pozitivní energie.

Zóna klidu se pak doporučuje umístit na sever, severovýchod či východ. Na severovýchodě je brána bohů a proudí zde dobře pozitivní energie, která Vás bude oplývat, pokud zde budete odpočívat či rozjímat. Nutno dodat, že postel v tomto pokoji spíše slouží jako gauč, tudíž skvěle zapadá do zóny klidu.

Celé přeskupení a přestěhování věcí a nábytku zabralo pouze jedno odpoledne a přineslo mi to velkou radost. Vliv vastu a jeho doporučení byl znát až s odstupem času, ale radost z odvedené práce a nového prostoru se dostavila okamžitě. Máte nějaké otázky ohledně redesignu pokoje, piště do komentářů, ráda je zodpovím :-).

Comments are closed.